Logo
Právě je 27. dub 2024 17:07

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 06. říj 2015 11:34 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 24. úno 2010 14:14
Příspěvky: 25
Bydliště: Nitra, Bratislava
Tak sa mi prihodilo to, čo sa prihodí veľa ľudom z prvými N14 motormi (ja konkrétne Mini Cooper S R56 2007), a to to, že bolo potrebné vymeniť rozvodovú reťaz a vysokotlakové čerpadlo. Ale postupne.

Jedného dňa mi auto nechcelo naskočiť na prvýkrát. A ani na druhý. A ani na tretí. A ani na štvrtý. Motor pretočilo, vybehli otáčky, ale motor hneď skapal (rovnaké symptómy, ako tu: https://www.youtube.com/watch?v=skleMG5-Z70). Pak už konečne chytilo, ale zase veľmi cukalo prvú 1-2 minúty. Bolo jedno, aká je vonkajšia teplota i koľko je paliva v nádrži. Keď som ale motor vypol a chcel naštartovať opäť, motor chytil na prvýkrát tak, ako má. Mód ťažkého štartovania "nabehol" vždy, pokiaľ auto stálo zopár hodín. Keď bol motor zohriaty, auto išlo naštartovať normálne.
Sprievodné príznaky zlého štartovania boli:
- veľmi mierne drnčanie motora (klasický death rattle noise, aj keď napinák bol menený za najnovší)
- divné búchanie od zadnej nápravy po vypnutí motora (viď toto: https://www.youtube.com/watch?v=lK4sBhY7Pks).
Drnčanie sa objavilo prvé, krátko na to prišlo búchanie od podvozku a krátko na to neštartovanie. No myslím, že všetky 3 spolu nesúviseli.
Priznám sa, že ten mierny death rattle noise som možno mierne podcenil, keďže do istej miery ten motor za studena naozaj drnčí. A ešte ma aj v starej (excuse my French) vyjebanej Bawarii skurvenci presviedčali, že to je normálny zvuk toho motora. Každopádne, dúfal som, že rozvody budú OK, ale neboli (o tom neskôr).

Tak začalo pátranie. Servisom verím, avšak vždy tam chcem ísť s nejakými vedomosťami o probléme. Zahraničné weby sa zhodli v tom, že to bude určite HPFP (high pressure fuel pump, č.d. 13517588879), no pri cene takmer $900 sa mi pretočili panenky. Ešte som našiel i problematické čerpadlo v nádrži (č.d. 16112755082). Pak ešte rozvody. A pak samozrejme klasicky akumulátor, sviečky, cievky. Tak šup ho do servisu. A od poslednej výmeny oleja prešlo vyše 10 000km, tak bol i čas vymeniť olej a filtre (tomuto motoru a longlife oleju v tomto absolútne neverím, mením každých max 10 000km).
Keďže Bawaria v BA skončila (trikrát huráááá a Kaltenecker k tomu), rozhodol som sa skúsiť opäť autorizovaný servis, tentokrát Auto Palace na Vajnorskej, dúfajúc, že to bude konečne dobrý BMW servis. Ja som vám totiž už od prírody taký naivný keket, že verím, že i slovenský autorizovaný BMW servis môže byť user-friendly.
Auto tam išlo do servisu prvýkrát. Po diagnostike a zmeraní baterky sa rozhodli, že vymenia sviečky. Hovorím OK, tieto majú už takmer 60000km, tak im to neuškodí. Vyzdvihnem auto. Na druhý deň ráno štartujem. Nič.

Auto ide do servisu druhýkrát. Po diagnostike a "premeraní cievok" (prepáčte moje neodborné vyjadrovanie) mi volali, že je nižšie napätie na štvrtom valci a že nehádže iskru, kedy má. Že okrem sviečok treba vymeniť cievky (č.d. 12137575010), a že keď vymieňam jednu, nech už rovno vymením všetky. Hovorím OK, to trochen vysvetľuje ten nepravidelný chod. A aj tak nie je zlé ich po 120 000km vymeniť (hovoria internety). Za akciových 4x60€. Menia. Začínam však byť podozrievavý. Vyzdvihnem auto. Na druhý deň ráno štartujem. Nič.

Auto ide do servisu tretíkrát. Na moje prianie menia palivové čerpadlo v nádrži (č.d. 16112755082). V podstate ma od toho absolútne neodhovárajú, koniec-koncov, aspoň im dobrovoľne vyškrtnem jeden bod z ich "vyskúšame-vymeniť-toto-že-čo-to-povie" zoznamu. Hovoria OK. Vyzdvihnem auto. Na druhý deň ráno štartujem. Nič. ALE! Búchanie od zadnej nápravy sa záhadne stratilo :banana: Ako som šípil, ten zvuk súvisel s nádržou, len som nedokázal identifikovať, ako. Takže ak máte príznaky, ako na videu 2, meňte palivové čerpadlo v nádrži za akciových 230€.

Auto ide do servisu štvrtýkrát. Tentokrát je tam naozaj dlho, čo je dobré a zároveň zlé znamenie. Vydupal som si náhradné vozidlo BMW 530d A/T a zisťujem, že veľké auto s automatom s pádlami pod volantom a v plnke mi vyhovuje :-D (až na ten dízel!). Auto vraciam, v servise stále nič nové. Za pár dní volajú s dobrou a zlou správou (voľne interpretujem): "Máte preskočenú reťaz o jeden zub. Keďže tam je variabilné časovanie ventilov, toto časovanie sa snažil tento posun 'dobehnúť', čo sa mu vlastne pri tomto malom preskočení i darilo, ale po naštartovaní potreboval motor zopár krát (=2 až 10) pretočiť, aby si to správne 'zrovnal'. Keď vypnete a v zápätí motor zapnete, všetko je 'doštelované'. Ale keď motor dlhšie stojí, olej stečie, a všetko správne napnutie pominie a zase sa to rozšteluje." Pán vraví súvisle, až mi je to divné. Pýtam sa, akožto laik, ako sa dá „takmer normálne“ jazdiť z preskočeným rozvodom, lebo že keď mi takto rozvody preskočili v 2010tom (Bawaria mi to vtedy len došponovala a vyprdla sa na výmenu, vtedy to skončilo 'iba' rozštelovaným rozvodom, nič horšie sa, našťastie, nekonalo), auto kľaklo hneď. On že "teraz to nebolo také dramatické, a to variabilné časovanie to furt dorovnávalo. Vravím si "seems legit". Po polhodinovej debate (príjemný pán, btw) sme sa ujednotili na tom, že vymeníme reťaz, vodiace koľajničky, ozubené kolečká a šponovák. Seřizovací jednotku vst. vačkové hřídele (č.d. 11367545862) som napokon nemenil, lebo mi povedal, že ju merali a testovali a že je OK (a okrem toho stojí 300€, heh). Keď by sa tu niekto pýtal, že prečo som rozvody preventívne nevymenil už v tom 2010, tak to preto, lebo po naštelovaní auto šlo normálne, nevydávalo zvuky a tak a plus som nezdravo veril tomu skurvenému servisu a plus vtedy o tomto probléme nebolo ešte toľko informácií, ako teraz (po bitke je každý generál). Ale "death rattle issue" karma ma dobehla i tak... Ešte sme sa bavili o tomto (ne)podarenom motore, pýtam sa ho, ako sa dá preventívne vyhnúť výmene turba, on mi povedal, že môže sa upchať prívodné potrubie oleja k turbu, ktoré je poddimenzované a dosť úzke (odvodné je dosť hrubé). Tuším to je diel č. 11657534454. Tak som im povedal, že nech mi ho preventívne vymenia. Možno som vyhodil 40€ zbytočne, ale pri tých výdajoch to bolo nič :-D (správne vychladzovanie turba je každopádne fundamentálne).

Rozvody vymenili, ale volali mi, že furt to neni ono, že ešte to potrebujú správne naštelovať. Dávajú mi na 5 dní fungl nové náhradné vozidlo Mini Cooper F56 100kW A/T (malo najazdených enem 49km) a ja zisťujem, že táto séria Mini ma absolútne nenandchla. Volajú zo servisu, že rozvody sú už ok, ale ešte bude problém vo vysokotlakovom čerpadle (aké prekvapenie!). Dúfal som, že nebudem musieť meniť i toto, ale vlastne som to tušil už od začiatku. Hovorím OK. Menia HPFP (č.d.13517588879), a to iba za 300€ (!), čo je omnoho menej ako na realoem.com udávaných 900$ :-O Auto nechali cez víkend stáť na parkovisku, pondelok ráno mi volajú, že auto štartuje normálne, že mám prísť. Vraciam F56tku. Vyzdvihnem moje auto. Na druhý deň ráno štartujem. Sláva, všetko ide, ako má :banana:

Takže po mesiaci a 2000€ mám auto opäť prevádzkyschopné. Nový olej, filtre, sviečky, cievky, vysokotlakové čerpadlo v motore, palivové čerpadlo v nádrži, rozvodová reťaz s ozubenými kolečkami, vedeniami a napinákom, olejové vedenie k turbu. Dobrá investícia na to, že auto má necelých 120 000km. Ďakujeme, BMW, za motor, šitý horúcou ihlou. Každopádne, všetko kazivé som v aute už vymenil, tak verím, že teraz bude slúžiť ďalších iks rokov :-) A teraz ani pri studenom motore ani najmenší náznak zadrnčania! Takže ten motor rozhodne "nemá taký zvuk", ako sa ma onehdá snažili presvedčiť v Bawarii, keď to čo i len trošku trošilinku drnčí, treba to meniť. Nehovoriac o absolútne bezproblémovom štartovaní.

Hádam tento text niekedy niekomu pomôže.

PS- v imperialistickom Americku MINI predĺžilo záruku na HPFP pre R56 z rokov 2007-2009 na 10 rokov resp. 120 000 míľ! Ach, o takom čomsi môžeme v celej Európe iba snívať. Písal som i do EU Mini, že či o obdobnom kroku neuvažujú a či je EU zákazník menejcenný ako US zákazník, ale odpísali mi, že MINI USA je samostatná organizácia a je to iný špecifický trh a bla bla bla. Skrátka, málo sa tu ozývame.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 06. říj 2015 13:31 
Offline
zkušený minifóra
zkušený minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 16. úno 2013 17:01
Příspěvky: 157
Bydliště: Praha
No tak jsem si to hezky přečetl a jsem rád, že je zde šťastný konec, přeji ti hodně šťastných km, 2000e je teda hodně no, ale v podstatě jsi vyjmenoval opravdu vše co je o těchto motorech známo, takže každý kdo si kupuje ojetou R56 tak nejdřív našetřit 2000e do prasátka :blush:

_________________
Mini Cooper S 2004 125kW - kde je mu asi konec? :-(

Mini ONE D 2005 65kW - musí se šetřit! Taky uz odjel...

Mini John Cooper Works - málo místa na jedno auto a sviště

Mini F56 S JCW Pro KIT - 2014 - už jako druhé auto :-)


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 06. říj 2015 14:10 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 24. úno 2010 14:14
Příspěvky: 25
Bydliště: Nitra, Bratislava
Tak neni to 2000€, vieš ísť i na polovicu. Ak berieme "iba kazivé veci", t.j. reťaz+nezbytné veci okolo a HPF pumpu, tak sa vieš dostať kdesi okolo 1050-1200€ (Auto Palace Bratislava). Ak si dáš i seřizovací jednotku vst. vačkové hřídele (preberám tento termín z Realoem.com), tak si dokopy na 1400-1500€. Materiál si vieš zohnať i lacnejšie možno, no neviem, ako to je potom so zárukou. Pri kúpe materiálu cez nich mám na všetky vymenené veci 2 roky záruku + pol roka záruku na robotu.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 21. dub 2016 07:28 
Offline
zkušený minifóra
zkušený minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 16. úno 2013 17:01
Příspěvky: 157
Bydliště: Praha
Tak to vypadá, že se mě bude u Clubmana týkat HPFP také, nedělal jste tuto výměnu někdo u nás v ČR? Někde jsem četl, že někde pomohla jen výměna těsnění. Kde tu pumpu vlastně najdu?
Díky moc
H.

_________________
Mini Cooper S 2004 125kW - kde je mu asi konec? :-(

Mini ONE D 2005 65kW - musí se šetřit! Taky uz odjel...

Mini John Cooper Works - málo místa na jedno auto a sviště

Mini F56 S JCW Pro KIT - 2014 - už jako druhé auto :-)


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 21. dub 2016 20:13 
Offline
machr minifóra
machr minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 17. dub 2013 11:34
Příspěvky: 457
facny píše:
Tak to vypadá, že se mě bude u Clubmana týkat HPFP také, nedělal jste tuto výměnu někdo u nás v ČR? Někde jsem četl, že někde pomohla jen výměna těsnění. Kde tu pumpu vlastně najdu?
Díky moc
H.


Nedávno som ju menil, je to veľmi jednoduchá výmena. Pumpa sa nachádza na boku motora - na vodičovej strane smerom k interiéru.

Fajnový návod na výmenu - http://www.northamericanmotoring.com/fo ... 6-jcw.html. Je to fakt jednoduché, práca asi na 30 minút.

Ad tesnenie - neviem síce aké tesnenie máš na mysli, ale nemyslím si, že je tam niečo servisovateľné. Pumpa stojí prijateľných 240EUR takže ak ti odišla tak to rovno vymeň a máš po probléme :).


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 15. kvě 2016 10:58 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra

Registrován: 15. kvě 2016 10:39
Příspěvky: 1
Bydliště: Spisska nova ves
Nazdar nemozes mi poslat cislo na seba potrebujem sa nico spytat ohlafom coopera diky mato


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 65 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz