Logo
Právě je 28. bře 2024 21:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 08. pro 2014 14:19 
Offline
zkušený minifóra
zkušený minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 27. led 2014 14:11
Příspěvky: 103
Přesně tohle jsem si řekl když jsem zatoužil přezout svůj R55 JCW na zimní obutí (poprvé). Ani ve snu mě nenapadlo, co vše budu muset projít (a přitom je to taková blbost):

Ten správný hliník...
Začalo to drobnou úvahou zda náhodou nebudu moct recyklovat zimáky (205/50 R16) co mám už doma. To bylo celkem rychlé. Nemůžu. Šestnáctky nenarvu na brzdič po obvodu. OK začal jsem hledat 17". Netrvalo dlouho a narazil jsem (tady - kde jinde) na prodej origo MINI hliníků (klasický osmi-paprskáče kterých je všude fůra). Vyrazil jsem pro ně a dozvěděl se, že jsou dokonce z Workse (včetně JCW středů) a jestli chci a že je i sada šroubů zdarma. Jasná volba. Při předávvce jsem sice zjistil, že plovina středů chybí (a druhá má olámané packy) a ty šrouby jsou nějaký dlouhý (asi měl podložky). No co bych chtěl z druhé ruky. Každopádně hliník by byl!

hliník+guma=kolo
Sehnat patřičné gumy už bylo dílem okamžiku + udělat z toho všeho kolo taky. Hliníky dokonce ani nebyly nakopnutý (;)). No super.

Výměna - pokus první
Poslední týden v říjnu jsem se pustil do přezouvání. Zvednu auto, sundám leňák, nahodim zimák a... sakra... ono s tím nejde otáčet. JCW má tak debilně velké třmeny že se dotýkají zevnitř paprsků. No... koupim podložky a bude to. 5mm musí stačit.

Výměna - pokus druhý
O týden později (a o 1200,- lehčí) s 0,5cm podložkama v ruce jsem se pustil do přezouvání. Zvednu auto, sundám leňák, nahodim podložku a zimák a... sakra... ono s tím nejde otáčet stejně !? Kurva co to je za debilní kola? Takže větší podložky... 10mm? Jo... já je koupim a bude to zase malý. 15mm! Záchrana přišla opět odsud (holous, ještě jednou díky).

Výměna - pokus třetí
S ohledem na to, že s hliníkama jsem dostal prodloužené šrouby (no jo... už víme k čemu je předchozí majitel měl ;)), jsem se po dvou dnech s 1,5cm podložkama v ruce pustil do přezouvání. Zvednu auto, sundám leňák, nahodim 1,5cm podložku a zimák - sedí perfektně! Fuka mezi brzdičem a kolem jako kráva, čapnu ty delší šrouby a... sakra... oni tam nedržej? No ty vole... oni jsou menší! Jak to? Po nějakém tom googlení zjišťuju, že to co mám pasuje na 1.gen. BMW z nějakého (jistě logického důvodu - jsou to Nemci) u 2.gen místo šroubů M12 začalo používat M14. Ověřím si - samozřejmě tady - že to co jsem našel mi bude pasovat (ono krom velikosti je jinak i stoupání závitu... by jeden neřek). Mega díky Nickovi za odpověď.

Šrouby, šrouby...
Sednu teda k netu a jdu objednávat šrouby... má je je jen jeden e-shop co google dal... no potěš. To znamená že zase kupuju něco "extra" co nebude skladem. Nebylo. Po týdnu (a drobné telefonické urgenci) jsou šrouby na cestě. Včetně sady prodloužených bezpečnostních (jasná věc - v Čechách se krade). Doručuje Česká pošta = kvalitní servis. Dostávám e-mail i SMS o tom že balíček přebírají... doručují... a ukládají protože "adresát nebyl zastižen". Jak kokot sedím na zadku doma - peníze připravené v obálce na korunu přesně abych předešel situaci "nemám na zpět" - a čekám na modré auto se žlutou trumpetou a on se k baráku ani nepřiblížil. Hajzl. Prakticky 30 minut před zavíračkou se dofuním (vytočený až na půdu) na poštu abych si vystál frontu (15 lidí). U okénka vemu obálku, utrhnu hranu (sem si ji zalepil, aby mi nevypadaly drobný) a urvu si cca 1cm z každé bankovky uvnitř. Jiné u sebe nemám. To přece není možný! Madam za okénkem mě klidně požádá, abych si zašel peníze do banky vyměnit. Možná znáte a umíte si představit když jdete do zoo okolo pavilonu opic jak orangutani a gorily řádí za tím tlustým sklem. Zaručeně ten samý pohled měla poštovní madam na mě. Po nějaké době mého běsnění klidně vzala izolepu a začala ty bankovky sama lepit. Nevím co ji přesvědčilo. Jestli pěna co se mi začala dělat u pusy, věta kterou jsem pronesl na adresu doručovatele, nebo když jsem se podíval na těžký železný stojan s nápisem "přistupujte jednotlivě". Přece jen to sklo má jen centimetr. Potom co bankovky slepila mi balíček vydala a já odkvačel domů...

Výměna - pokus čtvrtý
Vybaven šrouby, podložkami a vším v ruce, zvednu auto, sundám leňák, nahodim 1,5cm podložku a zimák, vemu nový šroub a... všechno sedí. Je to nádhera. Délka akorát, nic nedře. Dobrý. Jedno hotovo - ještě 3. Co by se mohlo stát. Stalo. Nevím jestli to bylo ještě zbytkovou nasraností nebo vetchým stavem bezpečnostních šroubů, ale dva jsem urval. No urval... Rozložil. Nevím proč je dělají tak křehké. Každopádně přezuto mám jedno kolo přední, jedno zadní. Každé na jiné straně... Bez svářečky se dál nehnu.

Sváříme (a víno to nebylo)
Navařit šroub na to co zbylo není zase taková věda. Co je věda je zařídit aby šroub vydržel. 2x jsem ukroutil ten navařený než padlo rozhodnutí na ten bezpečnostní pahýl navařil jeden kolový šroub (obětem se nedalo vyhnout) a teprve potom šlo vše dolů. Takže 2x bezpečnností KO + jeden obyč jako vedlejší ztráty. Jak dopadl hliník jsem se odmítl podívat... ale tak nějak tuším, že budeme barvit... ale to je až za 1/2 roku. Nyní už žádné negativní vibrace.

Happy end?
Na pátý pokus tedy auto přezuto a jako bonus se po 20km (?!) probudil k životu senzor. Ten co panikaří, že je prázdné kolo. Takže opět po nějakém tom googlení jsem zjistil, že se po výměně kol musí resetovat/překalibrovat senzor - jinak blbne. Takže až zase budu v autě, tak něco pomačkám a uvidíme. Jestli to nezabere, tak se zeptám. Tady :). Takže buďte hodný. Jo... a při plném rejdu hobluju podběhy. Takže ty podložky 15mm jsou asi moc. Nechat hoblit nebo řešit soustruh a stáhnout podložky o pár milimetrů? To je otázka... Při mém štěstí by to bylo sebrané zase moc a dřel bych zase brzdiče... kašlu na to... alespoň mám další důvod proč nenávidím zimu.

_________________
Austin, Morris, Rover... and BMW. Just deal with it.


Naposledy upravil cartman dne 08. pro 2014 15:30, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 08. pro 2014 14:46 
Offline
bůh minifóra
bůh minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 06. srp 2011 00:41
Příspěvky: 1116
Bydliště: českolipsko
krásná storka :D

připomíná mi to mojí když jsem poprvé přezouval Bleska na zimáky a tak nějak jsem zapomněl že dostal před tím JCW R56 brzdiče... takže stejný problém jako u Tebe, akorát já byl navíc šikovnej a nové JCW brzdiče si koly co se nechtěly otáčet hned odřel - paráda

nechal jsem vysoustružit redukční podložku 10mm i rovnou se změnou středové díry jelikož zimní alu nemám origo Mini.

_________________
Cooper S R53 / 11.11.2004 -=Rest in Pieces=-
Cooper S JCW R53 / 30.09.2005 -=Still In One Piece=-
Něco nového se vyClubalo, co to asi bude - 3.G ;-)

"Když si myslíš, že máš vše pod kontrolou, nejedeš dost rychle..."


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 08. pro 2014 14:49 
Offline
bůh minifóra
bůh minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 11. pro 2010 18:00
Příspěvky: 1734
Bydliště: Hradec Králové
Tyyy joo :biggrin:

Minimálně jseš teďka o hodně chytřejší :-) S těmi bezpečáky to chce moc opatrně, taky jsem jeden urval...
8-10 mm podložky jsou většinou ploché, což není dobré, protože kolo drží jen na šroubech. 12-15 mm už mají ten dosedák, takže to je lepší volba, dobře jsi udělal.

_________________
2010-2018 Mini Cooper S (2007)
2023- Mini Cooper S JCW Checkmate (2006)


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 09. pro 2014 20:35 
Offline
zkušený minifóra
zkušený minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 27. led 2014 14:11
Příspěvky: 103
Nicku...přesně! 0,5cm podložky nemají středící dosedák, ale protože ten na autě je dost velký i tak přečuhuje a pak je mají až 1,5cm. No hnus velebnosti. Jinak pomačkání čudlů pomohlo :), takže už "nejezdím s píchlým kolem" :D.

_________________
Austin, Morris, Rover... and BMW. Just deal with it.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz