Logo
Právě je 28. bře 2024 12:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 06. říj 2015 00:09 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 24. úno 2010 14:14
Příspěvky: 25
Bydliště: Nitra, Bratislava
(bude to dlhšie, tak mi prepáčte)

Prihodil sa mi jeden problém so strešným oknom u mojho MC S R56 2007. Stresné okno u tohto modelu je samostatná kapitola, hehe. Jedného dňa mi pri jeho otváraní čosi ruplo, okno sa zaseklo a ja som vedel, že je zle (a že to bude drahé :-D). Pravdepodobne za tým bola moja slabá údržba, ale ani oficiálny servis sa mi neunúval mechanizmus ani len premazať podľa ich návodu (hľadajte na nete "SIM 54 03 08 R55/R56 Sunroof Lubrication Procedure", preklikáte sa k PDF-ku). Toš, poznáte to, čo si nevygooglite, v servise vám nepovedia. A po bitke je každý generál.

Anyway, po krátkej rozborke som zistil, že problém bude v pohone strešného okna (obr.1). Ten obsahuje ozubené umelohmotné kolečko, ktoré je cielene slabým článkom, aby ruplo, keď sa okno zasekne/sprieči/apod., a ochráni tým celý zvyšok mechanizmu otvárania. To je v poriadku, avšak soudruzi z NDR to asi schválne navrhli tak, že keď sa toto kolečko za 15centov pokazí, musíte vymeniť celý pohon za 300€, lebo je to celé zalisované...

Pokazené ozubené kolečko je na obr. 2. Spoznáte to tak, že keď máte motor v ruke a snažíte sa točiť priloženým imbusom na manuálne otvorenie/zatvorenie okna, v istom momente to začne "preklzovať", nakoľko kolečko je v tom mieste vydraté.

Po zistení, že samotné kolečko nezoženiem, som zúfalo zistil, že celý nový pohon stojí vyše 300€. Začalo snorenie po nete, čo a ako. Najlacnejšie nové kusy som našiel niekde okolo 250€, ojazdené kusy za cca 200€, takže žiadna sláva. Už len z princípu som nechcel dať 300€ kvôli 0,15€ kolečku :-D. Avšak potom som sa nejakou náhodou preklikal k tomu, že pohon strešného okna u niektorých BMW sa až veľmo nápadne podobá (nič prekvapivé) na "môj" motorček a stojí zlomok ceny. Internety o tejto podobnosti mlčali, ale po dôkladnom preštudovaní obrázkov som došiel k záveru, že motorček z BMW a Rolls Royce je do istej miery totožný s tým MINIčkovským (viď obr.3) a že mi to za tých 35€ stojí skúsiť :banana:

Do istej miery znamená, že to, čo som potreboval ja, bola časť A2 z "nového" pohonu (viď obr. 4). Takže som na ebay objavil jazdený motorček z BMW za 35€ (!) s poštovným (z Litvy, bolo to tu za 3 dni), z ktorého som vzal časť A2 a spojil to s časťami B1 a C1 z môjho pohonu. Segmenty B a C sa u pohonov pravdepodobne líšia vnútrom, ale to mi bolo fuk, nakoľko tie moje boli OK. Neskúšal som, čo by spravilo MINI s elektronikou a motorom z BMW pohonu.

Všetko fungovalo po zmontovaní :banana:

Záver: keď sa vám dodrbe pohon strešného okna (konkrétne ozubené kolečko) a budete potrebovať nový kus (diel č. 54103448675) za 300€, zháňajte pohon z BMW (diel č. 67610422901), ktorý zoženiete na ebay od 25 do 40€. Potom to už iba zmontovať, nahodiť, premazať systém v streche, nastaviť a vytešovať sa konečne zo strešného okna (na ako dlho, že... :-D).


Přílohy:
Poznámka: Obr. 01: Pohon strešného okna u MINI R56 (ešte namontovaný v aute).

Poznámka: Obr. 02: Pokazené ozubené kolečko.

Poznámka: Obr. 03: Porovnanie pohonov MINI a BMW.

Poznámka: Obr. 04: Rozobraté pohony.

Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz