Stránka 11

„Zamrzlá“ převodovka u R50

Napsal: 15. lis 2016 23:34
od Darksome
Zdravím Vás přátelé,

tohle fórum již delší dobu sleduji a nalezl jsem zde mnoho užitečných informací. Dnes se mi však přihodila situace, která zde doposud nikde probírána není, nebo jsem ji alespoň nikde nenalezl, což mě přimělo se zaregistrovat.

Jde o to, že mi doslova zamrzla převodovka. Mé R50 jsem měl přes noc stát v kopci se zařazenou zpátečkou. Ráno jsem bez problémů vyřadil na neutrál a kopec sjel.
Problém ovšem nastal ve chvíli, kdy jsem chtěl na křižovatce pod kopcem zařadit jedničku - vůbec nešlo pohnout se řadící pákou a to ani s pomocí určitého násilí, ke kterému jsem se po chvíli zoufalých pokusů odhodlal.
Až asi po pěti minutách se mi podařilo páku rozhýbat do pohybů mezi 3 a 4, ale do boků to pořád nešlo ani za nic. Povolila až asi po dalších pěti až deseti minutách a najednou šlo řazení úplně hladce a naprosto bez problémů.

Zajímalo by mě tedy, čím to mohlo být způsobeno. Bylo asi -5°C, je možné aby převodovka nějakým způsobem zamrzla, respektive může tam kupříkladu někam natéct voda a následně zamrznout ?

V létě bylo v převodovce měněno ložisko, které se projevovalo kovovými zvuky a ztrátami výkonu a při té příležitosti samozřejmě i převodový olej (použit byl údajně kvalitní). Může to s tím nějak souviset ?
Mimo to mám ucpaný radiátor topení, takže auto vůbec netopí, ale zde už mě nenapadá vůbec žádná spojitost, neboť po stratu je studené tak jako tak.

První co mě napadlo bylo, že odešla spojka, ale na to to nevypadá, když se po chvíli řazení chovalo zcela normálně.

Kromě zmiňovaného problému se mi ještě občas stává, že jakmile zařadím, tak ve chvíli kdy pustím spojku se ozve takové jakoby kovové cvaknutí či škubnutí... nevím, jak bych to pospal. Ale dělá to jenom někdy, vypozoroval jsem, že ve vlhkém počasí vše běží hladce a projevuje se to převážně když je sucho. Jinak si to nespojuji s žádnou konkrétní situací.
Zde bych to už asi opravdu přičítal tomu že ta spojka už není nejnovější.

Auto jsem koupil asi před rokem a půl a na tachometru mělo 74000, byť je možné, že to bylo stočené. Od té doby jsem najel nějakých 20000.


Takže tak. Děkuji za případné rady či postřehy.

Re: „Zamrzlá“ převodovka u R50

Napsal: 16. lis 2016 00:45
od minimartin
Asi ti zamrzly lana řazení. Do bowdenu se asi dostala voda.

Re: „Zamrzlá“ převodovka u R50

Napsal: 16. lis 2016 00:56
od Darksome
Znamená to tedy, že je nutno bowdeny vyměnit, nebo lze problém vyřešit i nějakou méně radikální metodou ?

Re: „Zamrzlá“ převodovka u R50

Napsal: 16. lis 2016 10:08
od romanbiker
Taky jsem slyšel, že ty bowdeny zamrzají. Kdyžtak mám dvoje náhradní, tak bych Ti klidně jedny pustil 8)

Re: „Zamrzlá“ převodovka u R50

Napsal: 16. lis 2016 12:48
od pampeago
zacal bych tou jednodussi a mene fin. narocnou....


sundat baterku a jeji box a zkotrolovat konce tam kde bovdeny zajizdi do pouzdra a nakmil bych je napr WD40 / je to z kopce tak to pekne projede dost daleko /a pak usti pekne namezat kvalitni vaz. ktera nemrzne a odpuzuje vodu :bigups:

proste zabranit kondenzaci vody :wink: new tahla bych si nechal jako posledni moznost

Re: „Zamrzlá“ převodovka u R50

Napsal: 16. lis 2016 19:37
od Mekkk
Podle mě to bude zpuchřelou manžerou na konci napojení lanovodů na převodovku. Většina R50 má tuto závadu. Pokud tuto manžetu něčím nahradíš dle mě se problému zbavíš. Jak psal Pamp vyndej baterku a oddělej držák baterie a hned uvidíš.

Re: „Zamrzlá“ převodovka u R50

Napsal: 18. lis 2016 18:07
od Darksome
romanbiker píše:Kdyžtak mám dvoje náhradní, tak bych Ti klidně jedny pustil 8)


Bezvadný, díky. Uvidím ještě, jak se to bude chovat dál a když tak bych se ozval.

pampeago a Mekkk: Díky za tipy, vyzkouším.

Re: „Zamrzlá“ převodovka u R50

Napsal: 18. lis 2016 18:24
od Mekkk
90% použitých lanovodů má manžety KO takže pokud je to jen v manžetě řeš to jinak než výměnou kus za kus.