Logo
Právě je 28. bře 2024 12:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 02. zář 2015 13:20 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra

Registrován: 11. led 2015 20:45
Příspěvky: 23
Bydliště: Česká republika
Rád bych toto vlákno věnoval pouze problémům s převodovkou Midland, ve vedlejším vlákně se bohužel dost mixují a zaměňují problémy s převodovkou po faceliftu - Getrag. Zde bych chtěl popsat můj příběh, přiložit fotografie z opravy, zajímavé odkazy atd..

Převodovka GS5-65BH, Midland - jedná se o 5-kvalt, montováno do Mini One/Cooper od začátku výroby, do 7/2004.

Nejčastější závady:
- zadřené vypínací ložisko spojky - které se následně rozpadne
- od tohoto ložiska poškozené vstupní gufero převodovky
- hlučná ložiska uložení v převodovce
- často čtu o problémech se synchrony
- vypadávající zpátečka

Ja měl od počátku, co jsem auto v lednu koupil, převodovku hlučnější. Počítal jsem s tím, že mě asi oprava bude čekat. Koncem června se začal při zařazené rychlosti projevovat zvuk z útrob, který naznačoval, že něco o něco drhne. Auto jsem dal v dobré vůli do servisu, kde bylo servisováno minulým majitelem (před rokem dle dokumentace byla měněná spojka) - říkal jsem si, že když už měli převodovku venku kvůli spojce, poradí si s tím... Po 7 týdnech (!), co auto bylo v servisu, převodovka se 2x vyndávala, závada přetrvávala... Měnilo se vstupní ložisko na převodovce, převodovka prý pohledově vypadá naprosto v pořádku. Jak jsem se sám přesvědčil, pravděpodobně s ní na stole vůbec "nezatočili", jinak by byl problém jasně zřetelný... Když mi došla trpělivost, vydal jsem se do servisu pro auto, postavil ho "na špalky" na zahradu a pustil jsem se do rozborky.

Převodovek je na trhu málo, často s pochybnou minulostí, v nejasném stavu... Takže varianta nákupu staré nakonec padla. Přestavba na novější převodovku také nic-moc (nutnost měnit poloosy, startér a X dalších věcí).

Na YouTube jsem našel video, ve kterém je kompletně popsaná demontáž převodovky z auta, video stojí za shlédnutí, pár kroků je tam zbytečných, pár věcí jsem dělal lehce jinak, ale doporučuji postupovat dle autora

http://www.youtube.com/watch?v=-1bLeMwMG6U

Po demontáži převodovky mě překvapil hodně podřený přítlačný talíř spojky ložiskem - vypadá to, hlavně podle stavu vypínacího ložiska, že při výměně spojky se z nějakého důvodu šetřilo a ložisko zůstalo původní :-( Od přidřeného ložiska bylo podřené i gufero na vstupu do převodovky. Když je vše dole, koupil jsem preventivně novou spojkovou sadu. Další překvapení byl prasácký svár na řadící tyči, při manipulaci s převodovkou se někomu podařilo tuto tyč ulomit. Bohužel těžko dokážu servisu, kde auto bylo, kdo to zavinil... A hlavně už s tím servisem nic nechci řešit...

Tímto padla varianta výměny převodovky za repasovanou (z ebay z anglie cca. 350 liber + doprava naceněna na cca. 70 + doprava staré převodovky také kolem 70 liber + vratná záloha na převodovku, než odešlu mou) - protože má převodovka má tímto způsobem poškozen obal...

repasované převodovky k dispozici např. zde
http://www.ebay.com/itm/GS5-65BH-BMW-MINI-COOPER-5-SPEED-GEARBOX-/262021565568

Pustil jsem se do rozborky převodovky. Po odstranění krytu na boku převodovky je možnost převodovkou "zatočit" běžným domácím nářadím - zvolil jsem akuvrtačku a gola ořech 32. Zvuk z útrob byl okamžitě patrný. Bylo potřeba demontovat kola (5. stupeň) a věci kolem - o tom se můžu rozepsat, pokud bude zájem. Při točení na stole jsem zaregistroval, že diferenciál není úplně rovný, výstup z něj jede na jedno kolo - jak to říct - šišatě. Tím se vysvětlují vibrace, kterými auto někdy trpělo... Možná se diferenciál poškodil při nějaké nehodě v minulosti. Po rozborce se podařilo identifikovat pravděpodobný zdroj hluku - ložisko č. 3 z nákresu.

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=RA31-EUR-10-2001-R50-Mini-One_16i&diagId=23_0984

Vzhledem k poškození diferáku jsem zvolil nákup nových/repasovaných vnitřností do skříně, opět z ebay, místo pouze nákupu a přelisování ložisek.

http://www.ebay.com/itm/MINI-REBUILD-KIT-5-SPEED-GEARBOX-GS5-65BH-/25207054144

Díly jsem objednal a zaplatil včera 1.9. (270 liber + cca 35 liber doprava), mají dorazit v pátek 4.9.

Průběžně budu toto vlákno doplňovat o další odkazy a fotodokumentaci.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 02. zář 2015 14:37 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 16. říj 2014 15:00
Příspěvky: 13
Bydliště: Brno
Jo, tímto jsem si prošel taky asi před třemi měsíci. Akorát jsem zrovna koupil z ebay tu sadu i se spojkou, když už se to mění, tak ať to je komplet. Je to seriozní prodejce, repasuje klasické mini i opravuje nové mini. Když tu převodovku v servise skládali, říkali, že vše sedí, ložiska a všechno je v pořádku. Takže určitě budeš spokojený.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 02. zář 2015 15:29 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra

Registrován: 11. led 2015 20:45
Příspěvky: 23
Bydliště: Česká republika
ja na sadu se spojkou narazil az potom, co jsem spojku koupil tady... :?


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 02. zář 2015 17:27 
Offline
pokročilý minifóra
pokročilý minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 16. črc 2015 10:07
Příspěvky: 82
Bydliště: Jaroměř
No tak dnes jsem dal mrňouse do servisu. Bylo slyšet ložisko spojky, po vyšlápnutí rachot přestal. Nechávám dělat celou spojku, ale jen doufám, že nebude načatá i převodovka :roll: . Díky moc za tohle vlákno, i kdyby byla převodovka KO, tak teoretická podpora parádní :D


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 03. zář 2015 07:31 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 16. říj 2014 15:00
Příspěvky: 13
Bydliště: Brno
Tady ta převodovka má jednu velkou výhodu. I když se po cca. 100 tis. km pokazí, všechno jde na ní koupit lehce na ebay. Tím nechci říkat, že by ta druhá převodovka byla nějaký držák, taky se kazí, ale později. Zase se na ni hůř shání díly.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 03. zář 2015 11:43 
Offline
pokročilý minifóra
pokročilý minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 16. črc 2015 10:07
Příspěvky: 82
Bydliště: Jaroměř
No tak samozřejmě problém je v převodovce. Teď jen zjistit jestli by stačily ložiska, nebo celý vnitřek. Doufám, že nebude KO i obal převodovky. Byl vařený. Taková perlička: v převodovce byl malinký kousek drátu z COčka :lol: kdybych sebou o pár dní pohnul, mohli jsme to z UK vzít za jedno poštovný :lol:


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 03. zář 2015 11:57 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 16. říj 2014 15:00
Příspěvky: 13
Bydliště: Brno
Kdyby to byly i kolečka, tak ty všechny mám z převodovky kde bylo špatné ložisko a kola se nestačila zničit. viz můj inzerát.
viewtopic.php?f=3&t=7061


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 03. zář 2015 12:55 
Offline
zkušený minifóra
zkušený minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 17. srp 2014 13:23
Příspěvky: 167
Bydliště: Hradec Králové
Jeje. Tak tohle byl ten inzerat, co jsem hledal...

_________________
Non "S" Cooper 85kW 2001


Naposledy upravil ReX dne 03. zář 2015 13:48, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 03. zář 2015 13:44 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 16. říj 2014 15:00
Příspěvky: 13
Bydliště: Brno
No tu převodovku celou má už zamluvenou MILO, a tady to soukolí bych chtěl prodat jen celé naráz tak jak to mám v inzerátu. Odepiš prosím do toho mého inzerátu nebo na SZ, abychom to nepsali tady do tohoto tématu.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 06. zář 2015 21:08 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra

Registrován: 11. led 2015 20:45
Příspěvky: 23
Bydliště: Česká republika
dily z ebay v patek dorazily, jeste jsem koupil od Cuch-a jeho pokazenou prevodovku, kvuli me zlomene radici tycce. zitra se pustim do montaze, snad se bude darit :banana:


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 06. zář 2015 21:10 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra

Registrován: 11. led 2015 20:45
Příspěvky: 23
Bydliště: Česká republika
k doplneni - dle servisniho manualu jsem objednal jeden z doporucenych oleju a to Total Transmission BV 75W-80, 2 litry (do prevodovky jde neco lehce pod 2l, cca. 1,7). cena lehce nad 200 kc/litr


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 08. zář 2015 09:40 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra

Registrován: 11. led 2015 20:45
Příspěvky: 23
Bydliště: Česká republika
Včera jsem rozkuchal převodovku od "Cuch"-a, kterou jsem koupil kvůli tyči řazení s protizávažím (tu mám zlomenou a vařenou). Jeho převodovka měla problém se stejným ložiskem (ložisko na výstupu převodovky, před diferákem). Vypadá to, že to bude slabé místo GS5-65BH...


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 08. zář 2015 10:28 
Offline
zkušený minifóra
zkušený minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 17. srp 2014 13:23
Příspěvky: 167
Bydliště: Hradec Králové
A 5ka je OK? ;)

_________________
Non "S" Cooper 85kW 2001


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 15. zář 2015 15:35 
Offline
pokročilý minifóra
pokročilý minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 16. črc 2015 10:07
Příspěvky: 82
Bydliště: Jaroměř
Tak jsem si právě přivezl mrňouse. Dělala se převodovka+spojka. Pokud to někoho zajímá čtěte dál :-) Auto kupované teď v červenci, původní majitel pečlivě ubezpečil, že převodovka je po rerpasu a celkový údržbě. No řazení šlo ztuha, ale "to u MINI to prý tak je" :-) Z 5 na 4 se muselo přesně po Háčku, prý je vařený táhlo a "svár je větší", aby "to drželo". No fajn. Na volnoběh bylo slyšet trochu šramotu - myslel jsem, že spojkový ložisko a majitel mě ubezpečil, že to je za 1000 vyměněný. Měsíc jsem pojezdil, na zpátečku se muselo s velkým soustředěním, ale šlo to. Místo měnění samotného ložiska, jsem si řekl, když už bude převodovka od motoru, dám i novou spojku. Krásnou novou zabalenou Valeo jsem sehnal od Mekkka (díky). Servisman doporučený samotným Žigim (díky) na to kouknul a za chvíli volal, že jen v ložisku to nebude a že ta převodovka má vařenej plášť a nějak se mu nezdá... Další telefonát o tom, že když ji rozdělal vypadl drát z COčka... No tak půjdu do opravdový repase, koupím z Ebay kolečka a hurá. Ale než jsem je objednal další telefonát - převodovka má plášť vařenej z několika kusů a uložení ložisek má vůle.. Takže novou převodovku. Ufff :evil: Naštěstí jednu měl Mekkk :-).Zatím v autě, ale co to bylo na nás :-D Jedno odpoledne u Mekkka na dvorku, poradil OKCZ (díky) a večer jsem frčel s převodovkou domů. Ráno do servisu. Tam ji pro jistotu rozebrali, prohlídli a nasypali s novou spojkou zpátky. První dojem: pro nováčky- řazení u MINI R50 NEjde ztuha. Sice to není na jeden prst, ale je to příjemný, přesný řazení, který baví. Teda když máte převodovku ok. Tu starou původní mám v bedně rozebranou. Zdaleka ne všechno je KO, tak kdyby někdo měl o něco zájem pište na SZ.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 15. zář 2015 15:38 
Offline
zkušený minifóra
zkušený minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 17. srp 2014 13:23
Příspěvky: 167
Bydliště: Hradec Králové
Potřebuju 5ku... ;)

_________________
Non "S" Cooper 85kW 2001


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 15. zář 2015 16:37 
Offline
machr minifóra
machr minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 11. led 2005 12:58
Příspěvky: 438
Bydliště: Frýdek-Pístek
No pokud na celém příběhu je něco pozitivního, tak to že Mini sbližuje a seznamuje jak vidno.. díky převodovce jsi poznal skoro všechny Balkánce co k tomu mají co říct a rádi pomůžou.. :-)

_________________
"Never drive your Mini faster, than your guardian angel can fly!"


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 15. zář 2015 22:20 
Offline
pokročilý minifóra
pokročilý minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 16. črc 2015 10:07
Příspěvky: 82
Bydliště: Jaroměř
:D jen do dnes nevím co to s tím balkánem jako je :lol:


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 16. zář 2015 22:39 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra

Registrován: 11. led 2015 20:45
Příspěvky: 23
Bydliště: Česká republika
mimochodem ja uz prevodovku slozil, mam najezdeno cca. 1500 km a muzu ji pokladat za funkcni :) jedine co zlobi stejne, jako predtim, je zpatecka (ta v sade z ebay nebyla a prevodovka od Cuch-a, co jsem koupil na dily, byla na tom velice podobne). tu tam clovek proste musi trefit. ostatni rychlosti bez problemu.

ceka me jeste vymena kulisy razeni - je tam pomerne velka vule. ale koukal jsem, ze jsou 2 varianty, takze nejdriv to rozhazim, az potom objednam.

k tem loziskam - nevim proc nejsou v puvodni prevodovce loziska fixovana lepidlem, potom se protaci a vybrousi se lehce do obalu prevodovky... fixoval jsem to nejakym lepidlem od wurthu, ktere je na to urceno.

musim stahnout foto z opravy a pridam je zde.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 23. zář 2015 19:27 
Offline
nováček minifóra
nováček minifóra

Registrován: 23. zář 2015 12:42
Příspěvky: 2
Bydliště: Jihlava
Zdravím všechny fandy Mini, já jím byl fakt dlouho a tak jsem si jednoho koupil, už jsem jej ale skoro celého povyměňoval,
jenže je tu asi základní problém a to převodovka Midland. Mám R50 1,6 benzin, 85 kW, z roku 2002, klasický 5ti kvalt manual.
Už ale více jak půl roku stojí u servisáka na dvoře. Převodovka je rozebraná a jedna hřídel a zpátečkové kolo je hin.
Může někdo poradit kontakt na opravu, nebo koupení dílů. Již jsme asi dvakrát koupili starší převodovku na součástky,
ale ani jednou jsme se netrefili do typu. Našli jsme číslo na převodovce 2092381PNA (je možné že je to PMA), s tím že na první
generaci dodávaly převodovky asi tři firmy. Tak je to trochu sázka do loterie, objednat na e-bay sadu a čekat, jestli to vyjde
nebo ne. :-) Děkuji za jakoukoli pomoc.


Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 23. zář 2015 19:49 
Offline
zkušený minifóra
zkušený minifóra
Uživatelský avatar

Registrován: 17. srp 2014 13:23
Příspěvky: 167
Bydliště: Hradec Králové
Jakou mas prevodovku zjistis podle VINu na Realoem.com

Komplet soukoli i s hridelema (ale bez 5ky a zpatecky) koupis na UK ebay...
http://stores.ebay.co.uk/bms-direct/Gea ... 34.c0.m322


Přílohy:


_________________
Non "S" Cooper 85kW 2001
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz